MediClub.pl» Blog Archive » Szumy i brzęczenie w uszach

Szumy i brzęczenie w uszach

Szum i brzęczenie w uszach to zdolność rejestrowania odgłosów dzwonienia, szumu lub świstu mimo nieistnienia ich zewnętrznego źródła. Odgłos słyszy się nieustannie lub z krótkimi przerwami i jest to dolegliwość męcząca i bardzo nieprzyjemna. Szum i brzęczenie w uszach są często pierwszymi objawami przytępienia słuchu. Przyczyn szumu i brzęczenia w uszach jest wiele: nagle osłabienie słuchu (towarzyszy mu szum w uszach), uszkodzenie ucha wewnętrznego w wyniku dużego obciążenia hałasem (głośne miejsce pracy, dyskoteka, walkman) lub urazy głowy. Dolegliwość ta może także pojawiać się na skutek stwardnienia tętnic (miażdżycy) i zaburzenia krążenia, schorzenia ucha wewnętrznego, nadciśnienia tętniczego, bolesnych zmian części szyjnej kręgosłupa lub stresu.

Jak leczyć szumy i brzęczenie w uszach

W każdym przypadku lekarz powinien stwierdzić przyczynę dolegliwości. Zastosowane w porę leczenie przy użyciu środków pobudzających krążenie często prowadzi do ustąpienia choroby. Aparaty słuchowe umożliwiają lepsze rejestrowanie odgłosów dochodzących ze świata zewnętrznego. Poza tym chorzy mogą korzystać z tzw. zagłuszaczy -wyglądem zewnętrznym przypominają one aparat słuchowy, ich zadaniem jest jednak wytwarzanie dźwięków zagłuszających brzęczenie i szum w uszach. Gdy wszystkie środki zawiodły, nie pozostaje nic innego, jak zaakceptować tego rodzaju dolegliwość. Należy unikać stosowania środków chemiczno-syntetycznych, ze względu na niebezpieczeństwo uzależnienia się.

Tableki na cellulit

One Response to “Szumy i brzęczenie w uszach”

  1. Zdzisław Says:

    Byłem dzisiaj u lekarza i mam skierowanie na ABR zobaczymy, ale zapowiedział ze pewnie będzie potrzebny aparat słuchowy.

Leave a Reply