MediClub.pl» Archiwum blogu » Wirusowe zapalenie skóry

Wirusowe zapalenie skóry

Wirus opryszczki jest odpowiedzialny za pojawianie się pęcherzyków wokół i na ustach. Po pierwszej infekcji zagnieżdża się w komórkach nerwowych (w przypadku półpaśca jest to wirus ospy wietrznej). Tam może przetrwać kilka, a nawet dziesiątki lat. Gdy dochodzi do osłabienia systemu immunologicznego organizmu, przy intensywnym oddziaływaniu promieni słonecznych, podczas infekcji lub pod wpływem stresu ponownie się uaktywnia i wędruje drogami nerwowymi do komórek skóry i błony śluzowej w kącikach ust i samych warg albo do komórek skóry w okolicy talii (półpasiec). Tam następuje jego intensywne pomnażanie i w efekcie powoduje on powstawanie pęcherzyków, swędzenie, zaczerwienienie oraz ból. Pęcherzyki wysychają najczęściej samoistnie po upływie 1-2 tygodni i nie pozostawiają żadnego śladu.

Jak leczyć wirusowe zapalenie skóry

Opryszczki nie można wyleczyć, ale można spróbować złagodzić jej przebieg. W przypadku opryszczki wargowej stosuje się szereg pomocnych środków łagodzących jej objawy. Zalecane są również środki wzmacniające system immunolugiczny organizmu. Przyjmowanie leków należy rozpocząć jak najwcześniej (najlepiej zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów swędzenia i pieczenia), aby uniemożliwić rozprzestrzenienie się wirusa.

Kiedy należy udać się do lekarza

Wywołany wirusem opryszczki półpasiec przebiega szczególnie boleśnie. Jego leczenie należy powierzyć lekarzowi. Po konsultacji lekarskiej, stosując niżej opisane metody, możemy sami wzmocnić nasz system odpornościowy.

Tableki na cellulit

Dodaj odpowiedź